КЛЕКОВЕТЕ

Стречинга- защо,как и колко? [Стречинг след тренировка]

Стречинга- защо,как и колко? [Стречинг след тренировка]

Стречингът е вид разгъване, опъване и разтягане на мускулни снопове и влакна. В зависимост от ъгъла, под който сме застанали или прилагаме стречинг, определяме кои влакна на кои мускулни групи ще засегнем – т.е. в коя зона разтягаеме добре. Стречинг упражненията имат много ползи за трениращите в залата. Под стречинг имайте на предвид статично опъване на мускулните снопове, така, че те да бъдат още по-добре кръвоснабдени.

Всяко наше действие има конкретен замисъл – когато се прилага чрез знание.

Тук ще ви дам набързо някои основни насоки, за да използвате стречинга за различни цели. Покрай целите, ще усетите и ползите на стречинга. Той се прави само в края на тренировката и никога в нейното начало,защото ако разтегнете мускулите си преди същинската тренировка ,те губят голям процент от капацитета си и същевременно рискувате да преразтегнете и контузите тялото си,разтягайки се в незагрято състояние .

Най-добрият начин да се разтегнете след тренировка е като задържите натоварените мускулни групи в стречинг-позиция в рамките на 15-30 секунди ,след което можете да си позволите да задържите още 5-10 секунди в същата позиция.

В никакъв случай не трябва да се изпълняват пружиниращи движения или опити да разтегнете тялото си повече отколкото то позволява . Същинският стренинг трябва да бъде изпълнен много плавно и равномерно .


Защо е важно да се разтягаме след тренировка?

Както знаете, в края на всяка една интензивна тренировка най-важното е да се намали темпото и да се нормализира сърдечната дейност. Рязкото спиране на движението не допринася за това, напротив, кръвообращението се нарушава, притокът на кислород към мозъка става недостатъчен, което води до неприятно чувство на умора, замайване и дори световъртеж.

Ето защо тук трябва да се намеси стречинга. Изпълнявайки го човек дава нужното време на организма да нормализира сърдечния и дихателен ритъм и да подобри кръвообращението си, което от своя страна води до охлаждане на мускулите и правилно възстановяване.

Стречинг упражненията се явяват като „мост” между края на тренировката и началото на процеса на възстановяване. Те позволяват това да се случи по правилния начин – плавно и постепенно!


Ползи и приложения на стречинга като част от фитнес тренировката ни:

  • Възстановяване – всеизвестен факт е, че с времето ставите, сухожилията и лигаментите се амортизират, а интензивните тренировки и използването на големи тежести ускоряват този процес. Стречингът се е доказал като фактор при възстановяване на мускулите, тонизиране на сухожилията и подобряване работата на ставите.
  • Управление на болката – на всеки е познато усещането за скованост в различни части на тялото, които се проявяват с особена интензивност след изпълнението на дадени силови упражнения, изпълнени с голяма тежест. Няколко правилно подбрани разтягания биха минимизирали до голяма степен тези неудобства.
  • Оптимизиране на техниката при определени упражнения – голяма пречка по пътя на много трениращи се оказва сковаността на мускулатурата по цялата задна част на тялото: адекватните стречинг упражнения за тези части биха подобрили значително изпълнението на редица движения като: мъртва тяга, клек във всичките му варианти, различни олимпийски движения и т.н. Подобрената подвижност в раменния пояс пък би благоприятствала абсолютно всички движения, включващи изнасяне на тежест над глава.
  • Стабилност, баланс, контрол – всички тези качества също могат да се развият чрез редовното прилагане на стречинг тренировки. Те ще подпомогнат развитието на едно по-добро усещане на движенията на тялото, а контролът върху центъра на тежестта би спомогнал за по-голяма стабилност при работа както със собствено тегло, така и с допълнителни тежести.
  • Биохимия на доброто настроение – научни изследвания са доказали, че стречинг упражненията водят до повишено производство на ендорфини в тялото. Те са отговорни за редица физиологични реакции на организма, като например чувството за удовлетворение, баланс и благополучие.


Правилен стречинг- как?

Важно е да спазвате някои прости правила.

  • Първо- разтягайте мускулите си бавно и плавно, без резки и нетипични движения, като следвате естествения ход и посока на движението.
  • Второ- спрете, когато усетите лека съпротива и продължете отвъд нея с лек натиск.
  • Трето- за да е ефективен стречингът е важно да задържите в крайно положение около 30 сек. , без да насилвате мускула.
  • Четвърто- важно е да дишате бавно и ритмично, без да задържате дъха си докато правите стречинг.

2 thoughts on “Стречинга- защо,как и колко? [Стречинг след тренировка]

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *