Това може би е най-бързия и сигурен начин да поправите грозния клек и отнема само 30 секунди.
Важни са глезените!
Мобилността в глезените е основна причина много от хората да имат проблеми с дълбочината на клека, балансирането и стабилизирането по време на упражнението. По-специфично затруднената дорзифлекцията в глезена.
Затруднена дорзифлексия на глезена означава затруднения или ограничение в подвижността на глезенната става при сгъването на глезена нагоре, като това движение може да е съпроводено с болезненост.
По горе виждаме какво се случва при затруднена дорзифлексия в глезена по време на клек. Предизвиква повдигане на петата от земята. В този случай единствената опора, която имате е предната част на стъпалото. Оттам тежестта се придвижва напред, колената получават излишен стрес а мускулите на бедрата не биват достатъчно стимулирани => no gains!
Eто тук вече виждаме,че нашия прототипен крак има добра дорзифлексия. Пищяла все още се мести напред, но стъпалото е равно и стъпило на земята.
Как да подобрим мобилността в глезените?
За целта сложете два диска на земята, като разкрача да ви е като по време на клек.
Стъпете така че вашите пръсти да са във въздуха, докато петата е на земята. Хванете се за нещо както на клипа и заемете позиция на дълбок клек.
Оттук експериментирайте с различни позиции. Седнете надолу. Наклонете се назад,напред,настрани. Подскочете леко. Изправете се и пак клекнете.Тези движения ще ви помогнат да мобилизирате глезените си.
Правете това упражнение за около 30 сек.
Ключови точки
Петата задължително трябва да е на земята.
Притиснете пищяла напред, не се облягайте много назад. Трябва да усещате леко напрежение и стречинг в зоната около глезена.
Започнете с тънки дискове и с увеличаване на мобилността, слагайте по-дебели.
Използвайте това упражнение между първия загрявъчен/работен сет.
В загрявката можете да включите патешко ходене (не е задължително да има патки около вас).
След това малко фоумролер за прасец.
Започнете, като бавно се движите нагоре и надолу в долната част на мускулите на краката, докато не откриете сигнално място, върху което да работите. Задръжте в тази област като натиснете с противоположния си крак за около 10 секунди. После преместете на друго място и повторете. Основна грешка, която правят повечето хора, е че мачкат прекалено бързо. Повече за стречинга можете да прочетете в моята статия ТУК.
A след тренировката обърнете внимание на прасеца с някои статични стречове за прасец.
One thought on “Оптимизиране на клека за 30сек.”