КЛЕКОВЕТЕ

Ето това се случва с тялото ви по време на тренировка !

Независимо дали го правите да свалите някое килце мазнина,да покачите няколко килограма мускулна маса или просто за кеф ползите от тренирането са много.

Има го червеното лице от много напъване, потенето, тежкото туптене на сърцето и помпащите бели дробове които повишават вашата бдителност и настроение. Всички сетива са ви отключени, чувствате се страхотно и изпитвате неудържима нужда да споделите на някого колко сте направили на лежанката или колко сте успели да изтичате на пътеката.

Всички знаем, че това да сме физически активни е взаимно свързано с дългия, здрав и продуктивен живот, но не разбираме какво всъщност се случва зад сцените.

МУСКУЛИ

Мускулите използват Аденозинтрифосфат (АТФ) и глюкоза за да се движат и съкращават. За да създава повече АТФ, тялото ви има нужда от кислород. Дишането се увеличава, също така и припомпването на кръв от сърцето към мускулите.

Без нужния кислород, ще се образува млечна киселина. Тя обикновено се изхвърля от тялото 30-60мин. след тренировката.


Всеки път по време на физическо натоварване се образуват микроскопични увреждания (разкъсвания) на мускулните влакна и връзките. След това обаче тялото ги възстановява и те стават още по-здрави, по-силни, по-големи и по-издръжливи. Именно на този принцип, чрез редовни тренировки мускулите нарастват, а сухожилията се заздравяват.

БЕЛИ ДРОБОВЕ

Докато мускула извиква повече въздух (около 15 пъти повече, в сравнение в състояние на почивка), логично дишането се увеличава. Тогава когато мускулите ви заобикалящи белите дробове не могат да се движат по-бързо, значи сте достигнали вашия VO2 или максимален кислороден капацитет. Колкото по- висок VO2 имате, толкова по развито фитнес ниво имате.

ДИАФРАГМА

Основните мускули, които осъществяват вдишването са диафрагмата и външните междуребрени мускули. Тяхната функция е да преодолеят тежестта на гръдния кош, еластичното съпротивление на ребрените хрущяли,белодробната тъкан и съпротивлението на корените органи и коремната стена. Чрез движението си надолу, диафрагмата има най- голямо участие в увеличаването на обема на гръдния кош. Необходимото количество въздух в състояние на покой може да се осигури при съкращаване само на диафрагмата или само на междуререните мускули. По това различаваме и двата типа външно дишане: диафрагмално (коремно) и гръдно. Коремното е характерно за мъжете, гръдното за жените.

СЪРЦЕ

Както споменахме, с физическата активност се зачестява и сърдечният ви ритъм, за да пренася повече окислена кръв към мускулите. В колкото по-добра форма сте, толкова по-ефективно ще може сърцето ви да прави това, което ви дава възможност да тренирате по-продължително и усилено. Като страничен ефект, тази повишена ефективност ще понижи сърдечния ви ритъм, когато почивате. Кръвното ви налягане също ще се понижи в резултат на формирането на нови кръвоносни съдове.

СТОМАХ И ЧЕРВА

Понеже тялото изпомпва повече кръв към мускулите, то взима част от кръвта от системи и функции, които не са приоритет в момента, като например храносмилане.

МОЗЪК

  • Повишеният приток на кръв също така влияе благоприятно и на вашия мозък, като почти моментално го кара да функционира по-добре. В резултат на това, вероятно е да се чувствате по-съсредоточени след тренировка. Освен това, редовното трениране допринася за израстването на нови мозъчни клетки. Тези нови мозъчни клетки помагат за подобряване на паметта и познавателната способност във вашия хипокампус, един от основните центрове на паметта в мозъка.

„Когато тренирате редовно, мозъкът ви свиква с този чест приток на кръв и се адаптира, като включва или изключва определени гени. Много от тези промени подобряват функционирането на мозъчните клетки и ви предпазват от Алцхаймер, Паркинсон и дори от инсулт, и предотвратяват упадъка, свързан с възрастта.”

  • Освен това се задействат и редица невротрансмитери, като ендорфини, серотонин, допамин, глутамат и ГАБА. Някои от тях са добре известни с ролята си в контролирането на настроението. В действителност, тренирането е една от най-ефективните стратегии за предотвратяване и лекуване на депресия.

БЪБРЕЦИ

Способността им да филтрират кръв се мени спрямо усилието, което прилагате във фитнеса. След интензивни упражнения, бъбреците позволяват по- високи нива на протеин да бъдат филтрирани към урината. Те също така предизвикват по- добро реабсорбиране на вода, което води до по-малко урина което от своя страна е начин да се запази тялото максимално хидратирано.

Тук се образува и т.нар. „стресов хормон“ кортизол, който помага на тялото да мобилизира своите енергиини запаси в гориво. Също така и адреналин, който помага на сърцето да бие по- бързо и да прекарва повече кръв към тялото.

КОЖА

Тялото ви е като двигател, колкото повече увеличавате темпото и оборотите толкова повече топлина произвеждате и тялото ви трябва да се изстуди. Кръвните съдове в кожата се разширяват, увеличавайки потока на кръв. После топлината изчезва чрез кожата към въздуха.

Екринен тип потни жлези
Това е комбинация от вода,соли и малки количества електролити, които не предизвикват миризма. Когато тази пот се изпари във въздуха, температурата на тялото ви спада.

Апокринен тип потни жлези
Те се намират главно на места покрити с косми като скалпа,подмишниците и …сещате се. Те за разлика от екринния тип жлези отделят миризма заради бактериите по кожата ви които се опитват да ги преобразуват.

ЛИЦЕ

Капилярите в близост до повърхността на кожата на лицето се разширяват и отделят топлина. В резултат на това лицето ви че зачервява.

СТАВИ

  • Тъй като при трениране те могат да издържат на натоварване или 6 пъти колкото вашето тегло. Пиковата костна маса настъпва в зрелостта и след това започва бавен упадък, но тренирането може да ви помогне да поддържате костната си маса здрава, докато остарявате.

Упражненията с вдигане на тежести са едни от най-ефективните средства срещу остеопорозата. Костите ви са много порести и меки, и с напредването на възрастта те могат лесно да изгубят от своята плътност и поради това да станат по-крехки, особено ако не сте активни!

Здравето на мозъка ви е пряко свързано с тренировките!

„Започнете ли да тренирате, мозъкът ви разпознава това, като момент на стрес. С учестяването на сърдечния ритъм, мозъкът си мисли че или се борите с врага, или бягате от него. За да предпазите себе си и мозъка си от стрес, вие отделяте протеин на име BDNF (мозъчен невротрофичен фактор). Този BDNF предпазва и възстановява невроните, свързани с паметта, и действа като копче за рестартиране. Затова толкова често се чувстваме спокойни и изпълнени с яснота след тренировка,” пише Лео Уилдрич. Същевременно мозъкът ви отделя и ендорфини – друг химикал, свързан със стреса. Според изследователя М.К. Макговерн, ендорфините свеждат до минимум физическата болка и дискомфорт, свързани с тренирането. Те са отговорни и за усещането за еуфория, което много хора изпитват, когато тренират редовно.

От много години учените са свързвали ползите от физическите упражнения със здравето на мозъка, но по-скорошни изследвания сочат, че двете не са просто свързани, а по-скоро това е Връзката. Доказателствата сочат, че физическите упражнения ви помагат да изградите мозък, който не само устоява на свиване, но и увеличава когнитивните способности. Тренирането поощрява мозъка ви да работи на пълна мощност, като кара нервните ви клетки да се умножават, с което подсилва тяхната взаимовръзка и ги предпазва от вреда. Тук действат много механизми, но някои от тях са по-добре разбрани от други.

Подмладяващата роля на мозъчно-извлечения невротрофичен фактор (BDNF), активира мозъчните стволови клетки, за да се превърнат в нови неврони. Той също така задейства и много на брой други химикали, които подпомагат невралното здраве. Освен това, тренирането предпазва мозъка ви чрез:

  • Отделяне на предпазващи нервите съединения
  • Подобрено развитие и оцеляване на неврони
  • Понижен риск от заболявания на сърцето и кръвоносните съдове
  • Променя начина, по който вредните протеини се задържат в мозъка ви, което изглежда забавя развитието на Алцхаймер

One thought on “Ето това се случва с тялото ви по време на тренировка !

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *